Vransko Jezero – turyści, którzy podróżują z Biogradu do Szybeniku powinni zatrzymać się w miejscowości Vrana by zwiedzić i podziwiać największe naturalne jezioro w Chorwacji. Wokół jeziora biegną liczne ścieżki, z których mogą korzystać zarówno turyści piesi, jak i ci, którzy mają ze sobą czy też wypożyczyli rowery. Jezioro leży niedaleko morza i w okresie dużych przypływów wlewa się do niego morska woda, ale nie przeszkadza to, żeby żyły tam typowo słodkowodne gatunki ryb takie jak pstrąg, sum, lin, karaś czy węgorz, które można skosztować w lokalnych smażalniach. W samej Vranie natomiast warto zobaczyć nietypowy w tych stronach zabytek, bowiem turecki karawanseraj – zajazd dla karawan.
Park Narodowy Paklenica – ten malowniczy zakątek, który warto odwiedzić położony jest w malowniczym paśmie górskim Velebit, które jest częścią Gór Dynarskich. Najwyższe masywy podcięte są przepięknymi wąwozami, które znalazły się w granicach parku, a obszar ten uznano za rezerwat UNESCO. Piękne widoki przyciągają miłośników turystyki pieszej i wspinaczki skałkowej, a w wyższych partiach można napotkać żyjące w tym rejonie orły. Paklenica oferuje gęstą sieć szlaków turystycznych, a wspaniałe tereny poprzecinane są kanionami, można też natknąć się na bunkry, które wydrążyła w skałach armia jugosłowiańska. Na trasie jest wiele schronisk, idealnych na nocleg, a czas spędzony na wędrówkach i piękne widoki z pewnością na stałe pozostaną w pamięci górskich piechurów.
Split – to dzisiejsza dalmatyńska metropolia, która po Zagrzebiu jest drugą co do wielkości. Główną atrakcją jest słynny pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, niemniej można tu zaobserwować wpływy wielu narodów, gdyż miasto przechodziło podczas licznych wojen z rąk do rąk. Ciekawostką jest, że w obrębie pałacowych murów stoi 220 budynków, dlatego miejsce to może fascynować i zachwycać. Na uwagę zasługuje Katedra św. Dujama, Świątynia Jupitera, a spacerując w kierunku na północ od sławnej Złotej Bramy można podziwiać znany pomnik Grgura Ninskiego. A jak już zmęczeni turyści mają dosyć miejskiego zgiełku mogą odpocząć na wzgórzu-półwyspie Marjan, gdzie znajduje się świątynia Diany i przepiękny las. Split jest miastem przemysłowym, ale najlepsze wrażenie robi, gdy się do niego dojeżdża autostradą, a osobliwy urok może zaskoczyć najwybredniejszych turystów, którzy wolny czas mogą poświęcić również na robienie zakupów. Warto wspomnieć, że w Splicie urodził się znany tenisista Goran Ivanisevic.
Trogir – kolejne miasto w Chorwacji wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jest chyba najlepszą reklamą turystyczną, a wzorcowy przykład średniowiecznej zabudowy i położenie starówki na przybrzeżnej wysepce w kształcie głowy żmii świadczy o jej unikalnym charakterze. Z obu stron prowadzą do niej mosty, a zabudowa jest zwarta, uliczki wąskie i kręte, a spacer nimi zapadnie na długo w pamięci. Takie malownicze elementy jak pozostałości potężnych murów obronnych czy wysadzana palmami promenada przy której cumują statki wycieczkowe, sprawiają turystom najwięcej niezapomnianych wrażeń. Warto odwiedzić to urokliwe miasto choćby z tego powodu, że przez całe lato trwają imprezy związane z Trogirskim Latem Kulturalnym. Warto zwiedzić Katedrę św. Wawrzyńca, którą zaczęto budować w 1123 roku, tuż po najeździe Saracenów, czego konsekwencją jest udana kombinacja stylów począwszy od romańskiego, a na barokowym skończywszy. Z kolei fasada romańskiego ratusza nasuwa skojarzenia z weneckimi pałacami. Godna uwagi jest Loggia Miejska, a także Brama Morska i Lądowa, przez które wchodzi się na starówkę. Zwieńczeniem spacerów jest twierdza Kamerlengo, która znajduje się w południowo-zachodnim narożniku, a dociera się do niej zachwycającą promenadą. Trogir uchodzi za małą Wenecję w środku Dalmacji, a turystyka jest głównym źródłem dochodu.
Park Narodowy Krka – położony na północ od Szybeniku, obejmuje większy odcinek rzeki Krka, która bierze swój początek w Górach Dynarskich i jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc Dalmacji. Ciekawe są występujące tam zjawiska krasowe oraz ciąg wodospadów i dolina rzeki przybierająca w niektórych miejscach postać kanionu, który jest jednym z ciekawszych w Chorwacji. Turyści mogą podziwiać nie tylko przyrodę, ale także majestatycznie położone klasztory na wyspie Visovac i i na północ od wodospadu Roski slap.
Wyspa Hvar – jest najdłuższa w Dalmacji i leży kilka kilometrów od wybrzeża, a ze swoich urokliwych względów jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Spragnieni wypoczynku letnicy znajdą tu liczne zatoki, rozległe plaże, kolorową roślinność, a także doskonale rozwiniętą infrastrukturę. O wyspie mówi się, że to "wyspa lawendy", a także pięknych widoków i niebezpiecznych dróg, co jest przestrogą dla zmotoryzowanych turystów. Na szczęście drogi to jedyny minus tego uroczego zakątka. Plusem godnym uwagi jest największe nasłonecznienie wyspy w skali całej Chorwacji, przez co wyspa jest atrakcyjna nawet zimą i nosi miano "chorwackiej Madery". Zwiedzić można dwa główne miasta: Hvar na południowym wybrzeżu, w zachodniej części wyspy i Stari Grad na północy. Na wyspę można dostać się z portu w Splicie, Dverniku i Sucuraj, a ciekawostką transportową są pływające tam w okresie letnim szybkie katamarany.
Park Narodowy Jeziora Plitwickie – uważany za najciekawsze miejsce w Chorwacji, którego nie sposób pominąć, chociaż znajduje się poza wybrzeżem. To ciąg niewielkich jezior słynących ze swojego turkusowego koloru, które przegradzają wapienne bariery tworzące ogrom małych wodospadów. Wokół imponuje dziewicza przyroda, a park wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krasowy teren charakteryzują porośnięte lasami wąwozy, a także pastwiska i łąki, których zwiedzanie zajmuje sporo czasu. Jezior jest 16, a dla turystów ważną informacją jest, że łączą je aż 92 wodospady. Najbardziej efektowny jest Veliki slap – 80-metrowy wodospad, który można podziwiać z licznych punktów widokowych. To miejsce nie sposób opisać, po prostu trzeba zobaczyć ten baśniowy i sielankowy krajobraz.
Wyspa Brac – to chorwacka wyspa, która rozciąga się kilka kilometrów na południe od Splitu i jest największą wyspą dalmatyńską. Malownicze wioski znajdują się na północnym wybrzeżu, południe jest natomiast górzyste i w swej naturze bardziej surowe. Od dalmatyńskiego wybrzeża wyspę oddziela kanał Bracki o szerokości 5-12 km. Turystów z pewnością zainteresuje Vidova gora, która jest najwyższym szczytem na adriatyckich wyspach. Malowniczy pejzaż Bracu to zachwycające piniowe lasy, makia i zjawiska krasowe, które dominują na południowym wybrzeżu, a ich białe ściany opadają wprost do wody. Na wyspie lata są wyjątkowo słoneczne, a łagodny klimat przyciąga spragnionych wypoczynku turystów. Z wydobywanego na wyspie marmuru powstał np.: Plac Dioklecjana w Splicie, wiedeńska opera czy Biały Dom w Waszyngtonie. Najczęściej odwiedzane miasto wyspy to Bol, a najbardziej znaną plażą tego regionu turystycznego, znajdującą się właśnie w tej miejscowości jest Zlatni rat, czyli Złoty Róg. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, które często gości na widokówkach. Znanym kurortem przyciągającym turystów jest Supetar i właśnie do niego docierają promy ze Splitu, a dzięki przyzwoitej komunikacji autobusowej można tę miejscowość traktować jako bazę wypadową w pozostałe rejony wyspy. Malowniczo położona jest Lozisca i Milna, a wiele atrakcji turyści znajdą w Selce i w miejscowości Sumartin, której okolica kusi zatoczkami idealnymi do kąpieli. Do najciekawszych miejsc można zaliczyć Murvicę, gdzie znajdują się groty skalne, miedzy innymi Smocza Jaskinia, której wnętrze zdobią płaskorzeźby poświęcone walce dobra ze złem. Można zwiedzić również Pustelnię Blaca, trudno dostępną, umiejscowioną nad urwiskiem. Na Brac pływają promy ze Splitu i z Wyspy Hvar.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Wyspa Dugi Otok – to najdalej wysunięta w morze wyspa wchodząca w skład potrójnego pierścienia wysp położonego na zachód od Zadaru, którego charakterystycznym elementem są wapienne wzgórza z wydrążonymi w skałach jaskiniami. Wyspa ma bogatą historię, bo mieszkali na niej Ilirowi i Rzymianie, którzy pozostawili po sobie wiele śladów, chociaż wyspa cieszy się popularnością ze względu na wspaniałą, bujną przyrodę, ciszę i piękne widoki. Warto odwiedzić tę wyspę, żeby popływać w malowniczych zatoczkach i ponurkować na urozmaiconym wybrzeżu. Za najbardziej znaną zatokę uchodzi Telascica, która objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody i to właśnie tam przyjeżdża najwięcej turystów. Z tajemniczej zatoki wyłaniają się małe wysepki tworząc tym samym niepowtarzalny, bajkowy klimat. Popularnością odwiedzających wyspę cieszy się również jezioro Mir, które połączone jest z morzem podziemnymi kanałami, przez co woda w nim jest słona. Turyści, którzy nie mają lęku wysokości mogą śmiało udać się w pobliże wysokiego na 166 metrów klifu, a widoki rozpościerające się z tego niezwykłego miejsca na długo zostaną we wspomnieniach. Warto też zajrzeć do miejscowości Sali, w której 15 sierpnia rozpoczyna się festiwal Salijskie Uzance, a bogaty program oferuje na przykład wyścigi na osłach, procesję ze świecami, tańce oraz koncert „oślej muzyki” wykonywany przez wyspiarzy na krowich rogach. Na wyspie znajduje się również piękna i zabytkowa latarnia morska, w której okolicach spragnieni słońca turyści znajdą wytchnienie na przepięknych plażach. Wyspa ma połączenie promowe z Zadarem i Rijeką.
Wyspa Murter - niezwykle urozmaicona linia brzegowa robi wrażenie na odwiedzających wyspę turystach, którzy szukają idealnych miejsc na spędzenie urlopu, a także warto tam zajrzeć z jednodniową wycieczką. Wyspę pokrywają zielone tereny oraz bujna roślinność, a od lat jest przystanią żeglarzy, którzy przypływają w ten region z różnych stron świata. Ten malowniczy region jest popularnym kierunkiem turystycznym tym bardziej, że stanowi doskonałą bazę wypadową dla turystów zwiedzających wspaniały Park Narodowy Kornati - położony w bliskiej odległości archipelag blisko 150 wysp. Wyspa Murter leży w odległości około 30 km na północny zachód od Szybeniku, a wielką dogodnością dla turystów jest most zwodzony łączący wyspę ze stałym lądem, który przecina Murterski kanal w miejscowości Tisno. Wyspę zamieszkiwali już Ilirowie, a Rzymianie założyli w pobliżu obecnej Betiny osadę zwaną Colentum, a więc turyści, którzy poszukują historycznych pozostałości, które wspaniale się zwiedza na pewno znajdą coś dla siebie. Mieszkańcy uważają, że obecna nazwa wyspy nawiązuje do kamiennej prasy używanej przy tłoczeniu oliwy. Wyspa zaskakuje swoją dobrze rozwiniętą infrastrukturą, a spragnieni wypoczynku turyści bez problemu znajdą dogodne dla siebie miejsca. Największe kurorty na wyspie to Murter, z pięknymi plażami, Betina z urokliwą starówką, Tisno ze wspaniałą promenadą i świetnymi lokalami gastronomicznymi.
Wyspa Krk – będąc na Wyspie Krk warto zwiedzić miasto o tej samej nazwie, gdyż ma ono bogatą historię, a uroki krętych uliczek usłanych kawiarenkami i restauracjami zapadną w pamięci na długie lata. Miasto święciło triumfy w czasach rzymskich, zostały po tym okresie wspaniałe fortyfikacje, które do dziś można podziwiać, a dopiero później stało się popularnym kurortem, w którym wybudowano ekskluzywne hotele, kempingi oraz kwatery prywatne. Starówka charakteryzuje się dziwaczną dzwonnicą, która cieszy oczy ciekawskich, a do najstarszej części miasta można się dostać przez Vela placa, gdzie umiejscowiona jest czworokątna wieża z zegarem. Najważniejsze zabytki skupiają się przy placu Trgu sv. Kviryna, trzeba zobaczyć między innymi Katedrę Wniebowzięcia NMP, w której wcześniej mieściły się rzymskie łaźnie, kościół św. Kwiryna czy zamek Frankopanów. Warto pamiętać o tym, że szczególnie latem organizowane są przy zamkowych murach liczne przedstawienia teatralne, a zainteresowani sztuką mogą zajrzeć do galerii Decumanus, Fortis i Leut. W okolicy nie brakuje piaszczystych zatoczek z dostępem do błękitno-lazurowego morza, w których można wypoczywać po trudach zwiedzania. Wyspa łączy się ze stałym lądem mostem i ma połączenia promowe z Rijeką oraz okolicznymi wyspami.
Wyspa Cres – największą atrakcją wyspy Cres jest malowniczo położone miasto o tej samej nazwie, które warto zwiedzić, bo liczne zabytki i niezwykle sympatyczna atmosfera zapewniają, że wypoczynek w tym rejonie jest naprawdę przyjemny. Większość zabytków miasta skupia się wokół starówki, po której spacery same w sobie przynoszą ogromną satysfakcję. Koniecznie trzeba odwiedzić szesnastowieczną siedzibę dawnych władz miejskich, bramę miejską z zegarem, a także spacer mogą umilić ciekawe zabytki w postaci starych pałaców czy murów obronnych. Dla turystów, którym te zabytki nie wystarczą są jeszcze poza miastem dwa klasztory do zobaczenia oraz kościółek św. Marii Magdaleny, na który warto zwrócić uwagę, bo jego zabytkowy charakter świadczy o ciekawej historii tego zakątka. Turyści, którzy będą potrzebowali trochę ruchu mogą skorzystać z licznych tras rowerowych, z których słynie ta okolica. Warto jeszcze zajrzeć do urokliwego miasteczka Osor, w którego malowniczej starówce można złapać chwilę oddechu, żeby później zażyć kąpieli słonecznych w położonych niedaleko zatoczkach. Miłośnicy ekologii będą mogli wybrać się do Beli, bo przygotowano tam liczne ścieżki ekologiczne, a całą tę piękną okolicę warto zjechać rowerami, których wypożyczenie nie będzie w tym rejonie żadnym problemem. Wyspa ma połączenie promowe z Valbiska na Wyspie Krk oraz z Brestova na Istrii.
Wyspa Losinj – ta wyspa, która sąsiaduje z Cres jest zarazem najbardziej wysuniętą na południe wyspą regionu Kvarner, dalej zaczynają się już wyspy dalmatyńskie. Jej atutem jest bogato rozwinięta linia brzegowa oraz liczne zatoczki, które właśnie w ten zakątek przyciągają niestrudzonych turystów. Warto zajrzeć na tę wyspę z kilku powodów. Ciekawą opcją jest na przykład podróż promem z Mali Losinj na okoliczne wysepki Vele Srakane, Unije, Ilovik i Susak. Ta ostatnia uchodzi za jedyną piaszczystą wyspę Adriatyku, co daje wyjątkowy komfort plażowania. Każda z nich ma swój niepowtarzalny wyspiarski klimat, a można znaleźć tam spokój i stroniące od ludzi miejsca. W miejscowości Mali Losinj starówka rozpościera się malowniczo nad pięknie położoną zatoką, a splendoru dodają jej piękne pensjonaty i luksusowe wille, które przyciągają turystów pragnących wypoczywać na wspaniałych plażach sąsiadujących z malowniczymi zatoczkami. Sama wyspa nadaje się też do pieszych wycieczek, są na niej oznaczone liczne trasy spacerowe, a zadowoleni z aktywnego wypoczynku będą również rowerzyści, bo wyspa to dogodna baza dla takich wypraw. Ciekawie prezentuje się też kurort Veli Losinj, który leży nad dwoma zatoczkami, a do centrum prowadzą malownicze uliczki, przy których stoją interesujące wille marynarzy otoczone bujną roślinnością skomponowaną we wspaniałe ogrody. Miłośnicy wspinaczki górskiej mogą zajrzeć w okolice Nerezine, bo zaczynają się stamtąd wymagające kondycji szlaki na najważniejsze szczyty wyspy, Televrina i Sveti Nikola, a niezapomnianych wrażeń dostarczy również obejrzenie okolicznej jaskini św. Gaudencjusza, w której tenże święty pomieszkiwał przed wiekami.
Rijeka – w tym mieście zachwyca wybrzeże zwane Rivą, malownicze uliczki, przeznaczone wyłącznie dla ruchu pieszego, a także przyjemne kawiarniane ogródki, w których przyjemnie można spędzić czas. Rijeka słynie z licznych kompleksów handlowych, więc turyści, którzy chcą z Chorwacji przywieźć jakieś pamiątki koniecznie powinni spędzić kilka godzin w tym nowoczesnym mieście. Liczne puby i bary sprawiają, że miasto tętni nocnym życiem, a turyści kochający muzykę i taniec będą mogli wspaniale się bawić przy rozkosznych dźwiękach tworzonych przez chorwackich didżejów. Większość zabytków Rijeki położona jest w centrum, blisko nabrzeża, przy którym cumują promy i warto tam spędzić chociażby kilka chwil. Z samego centrum turyści, którzy interesują się historią będą mogli udać się na wzgórze Trsat z klasztorem i zamkiem.
Pula – prawdopodobnie najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku znane przede wszystkim jako prężnie działający ośrodek turystyczny, przemysłowy i komunikacyjny, co sprawia, że podróżując na Istrię właśnie tam turyści planują spędzić wolny czas. Wizytówką tego pięknego miasta jest świetnie zachowany amfiteatr z I stulecia, który jest szóstą co do wielkości wśród rzymskich budowli tego typu, organizowano w nim między innymi walki gladiatorów. Wieczorami odbywają się w nim letnie koncerty będące nie lada atrakcją przyciągającą turystów nie tylko z tego regionu. Historia tego ośrodka jest niezwykle długa i zawiła, o czym można przekonać się przemierzając piękną starówkę. Miasto zbudowane jest na planie koła wokół wzgórza pełniącego przed wiekami funkcje obronne i do dziś zachwyca swoim niepowtarzalnym pięknem. Żelaznym punktem w trakcie zwiedzania miasta jest czworokątne Forum, przy którym urzędują obecne władze miasta, a z kawiarni i ogródków można wieczorami podziwiać organizowane na tym placu liczne imprezy kulturalne. Wśród zabytków na uwagę zasługuje miejscowa katedra, będąc już przy niej warto przespacerować się ulicą Sergijevaca, przy której można obejrzeć dobrze zachowane mozaiki podłogowe z czasów rzymskich – na krańcu tej pięknej arterii można podziwiać Łuk Sergiusza. Turyści miłujący historię mogą zwiedzić wzgórze z twierdzą oraz dwoma muzeami: historycznym i archeologicznym. W mieście nie ma dogodnych miejsc kąpielowych, ale dla turystów przygotowano rozległe plaże niedaleko Verudeli na wybrzeżu Zlatne Stijene, gdzie dojeżdża komunikacja miejska.
Dubrownik – nie bez powodu znany jest jako perła Adriatyku. Jest to co prawda niewielki port, ale samo położenie w malowniczej zatoce sprawia, że turyści, którzy odwiedzą to miasto po raz pierwszy, będą chcieli wracać do niego, gdy tylko znajdą się ponownie w tej okolicy. Miasto nie bez powodu trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W oczy rzucają się imponujące mury obronne oraz potężne, wręcz majestatyczne bramy wjazdowe. Wśród brukowanych uliczek kamiennego labiryntu turyści znajdą liczne trasy spacerowe. Dubrownik zadziwia, a nawet uwodzi, ciężko mu się oprzeć pod względem fascynacji turystycznych. Miasto będące jednocześnie portem od początku swojej historii miało strategiczne znaczenie. Mury obronne wznoszono do końca XVII wieku w obawie przed najazdami Arabów, Macedończyków, Serbów czy Bułgarów. Po okresie panowania Bizancjum do rozwoju miasta przyczynił się handel morski spowodowany wyprawami krzyżowymi. Dzięki licznym traktatom i podbojom obszar Dubrownika powiększył się. Pod jego panowaniem znalazły się wyspy Mljet, Lastovo i Lokrum, a także Wyspy Elafickie. Złoty okres przypada na czasy Republiki Dubrownickiej, kiedy głównym źródłem dobrobytu była gospodarka morska i okręty przemierzające basen Morza Śródziemnego. Wtedy miasto rozkwitło na dobre, a architektura, literatura, malarstwo, muzyka i nauki ścisłe przeżywały swój najpiękniejszy okres, co widać po dzień dzisiejszy. Warto zwiedzić główne ulice starego miasta, na których pełno jest turystów różnych narodowości, a ci bardziej strudzeni zwiedzaniem odpoczywają po Wielką Fontanną Onufrego, od której odchodzi Placa, reprezentacyjna ulica starego miasta. Liczne kościoły, świątynie, synagogi, pałace i katedry to atrakcje, na których zwiedzaniu czas płynie bardzo szybko, ale fascynująco. W lipcu i sierpniu można natknąć się na Dubrownicki Festiwal Teatralny, który przyciąga turystów spragnionych kulturalnych uniesień. Plaże w Dubrowniku co prawda nie są takie jak w pozostałej części kraju, niemniej mieszkańcy mają swoje ulubione kąpieliska. Zazwyczaj są to proste zejścia do wody z których korzystają także turyści. Dubrownik ma połączenie promowe z Zadarem i Rijeką.